Zlatni Kej: Novi Trendovi u Industriji Jahtinga u UAE
U poslednjih nekoliko godina, industrija jahtinga u Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) doživela je značajne promene, posebno nakon uvođenja programa Zlatna viza. Ova inicijativa, koju je pokrenulo Odeljenje za kulturu i turizam Abu Dabija (DCT) u saradnji sa Investicionom kancelarijom Abu Dabi (ADIO), ima za cilj privlačenje bogatih stranaca u region, omogućujući im da stvore trajne veze s UAE. Program je osmišljen da potakne investicije, a posebno u sektoru jahtinga, koji je tradicionalno bio popularan među bogatom klijentelom. Zlatna viza nudi dugoročnu mogućnost boravka i pogodnosti koje privlače investitore i kupce iz različitih sektora, pa tako i onih vezanih za jahting.
Prema izjavama stručnjaka, Zlatna viza je stvorila povoljnije uslove za strane investitore i kupce jahti, omogućujući im lakši pristup tržištu. Ovo je rezultiralo povećanjem potražnje za jahtama, ali dosadašnji rezultati nisu pokazali očekivani rast prodaje. Iako smo svedoci rasta interesovanja među bogatim kupcima, još uvek nismo videli značajno povećanje prodaje jahti na tržištu. Uvođenje Zlatne vize 2019. godine stvorilo je uzlet u interesovanju za jahting. Ovo se odrazilo na kompanije poput Gulf Craft, koja proizvodi razne tipove plovila, od sportskih čamaca do luksuznih jahti. Uspon na tržištu se posebno ogleda u povećanom broju novih modela koji su dostupni za kupovinu, kao i u inovacijama koje su prisutne u dizajnu i tehnologiji jahti.
U 2024. godini, izveštaji pokazuju da je zabeleženo 195 prodatih novih i 305 polovnih jahti dužine preko 30 metara. Ove brojke, iako niže u poređenju sa rekordnom 2021. godinom, ukazuju na minimalan pad od 3 do 5 posto u odnosu na 2023. godinu, što može sugerisati na stabilizaciju tržišta. Ovakva stabilnost može biti odlično predznanje za potencijalne investitore koji razmatraju kupovinu jahti. Industrija jahtinga, koja se okuplja na sajmu u Dubaiju, optimistično gleda na budućnost, očekujući mogući rast prodaje do 2025. godine. Naime, sajmovi jahtinga kao što je onaj u Dubaiju postali su centralna tačka okupljanja i umrežavanja, gde se predstavljaju inovacije i najnoviji trendovi u industriji.
Prema rečima Jad Zakkaka Migliorinija, direktora marketinga Azimut Yachts, pandemija je imala dvojake posledice. Iako je bila devastirajuća iz ljudske perspektive, sa poslovne strane, ona je pomogla industriji jahtinga da se vrati u svoje zlatno doba. U vreme kada su se mnogi poslovni sektori suočili sa izazovima, jahting industrija je zapravo zabeležila povećano interesovanje kupaca koji su tražili način da pobegnu od svakodnevnog stresa. On navodi da su porudžbine ispunjene do 2027. ili 2029. godine, što predstavlja stabilnost i optimizam za proizvođače. Ovakva situacija može dodatno podstaknuti kupce da investiraju u jahte, jer se UAE sve više smatraju privlačnom destinacijom za život, što povećava potražnju za luksuznim plovilima.
U međuvremenu, Abir iz Gulf Crafta naglašava da su prognoze za industriju jahtinga izuzetno pozitivne. Na sajmu u Dubaiju, kompanija će predstaviti 18 čamaca, uključujući osam potpuno novih modela. Ovaj korak pokazuje raznovrsnost ponude koja pokriva sve segmente tržišta, od sportskih ribarskih brodova do luksuznih superjahti. Očekuje se da će prodaja biti odlična, a narudžbe su već popunjene, što dodatno naglašava optimizam u ovoj industriji. U suštini, ovaj fenomen bi mogao dodatno podstaći konkurenciju među proizvođačima, što vodi ka inovacijama i unapređenju proizvoda kako bi se zadovoljili visoki standardi kupaca.
Osim toga, Alison Vasallo, partner u Fenech and Fenech Advocates sa Malte, ističe da trenutne regionalne geopolitičke tenzije ne bi trebalo da imaju značajan uticaj na prodaju jahti. Ona veruje da tržište ostaje snažno i da mnogi američki vlasnici i dalje kupuju jahte u Evropi, šaljući ih u UAE. Ovaj trend je potvrdio da tržište ostaje stabilno uprkos globalnim neizvesnostima, što pruža dodatnu sigurnost investitorima i proizvođačima u industriji jahtinga. Pored toga, promene u globalnim putovanjima i skraćivanje lanaca snabdevanja mogu uticati na strategije kompanija, ali ne i na potražnju.
Generalna uprava za identitet i strance Dubaija (GDRFA-D) takođe učestvuje na sajmu nautike u Dubaiju, gde predstavljaju usluge koje podržavaju sektor jahtinga i pomorsku zajednicu. Ove usluge uključuju mobilnu marinu, vize za posadu jahti, kao i radne pakete. Pored toga, mreža zajednice rezidentnih zajednica u Dubaiju nudi fleksibilna rešenja za investitore, vlasnike jahti i preduzetnike, čime se dodatno poboljšava njihovo iskustvo boravka i mobilnosti u emiratu. Ovakvi koraci ne samo da olakšavaju poslovanje, već i stvaraju privlačnu poslovnu klimu koja može potaknuti dodatne investicije.
U svetlu svih ovih dešavanja, industrija jahtinga u UAE se čini kao područje velikih mogućnosti i potencijala za rast. Sa sve većim interesovanjem stranih investitora i stabilnim tržištem, postavlja se pitanje kako će se ovaj sektor razvijati u budućnosti. Sa programom Zlatna viza kao temeljem za privlačenje bogatih kupaca, UAE se pozicioniraju kao ključna destinacija na globalnoj jahting sceni. Na kraju, postavlja se pitanje kako države i kompanije mogu dodatno unaprijediti ovu privrednu granu, kako bi privukle još veći broj investicija i kupaca u godinama koje dolaze.