Ivan Šimonović, uopšte nije optimističan oko nastojanja međunarodne zajednice u borbi protiv posljedica pandemije koronavirusa pa on ističe kako svijet nisu zahvatile samo zdravstvena i gospodarska kriza, već i društvena kao i ekološka, za koje odgovor trenutačno nije spreman zbog stalnih previranja među zemljama članicama.
Pandemija koronavirusa zahvatila je te promijenila cijeli svijet. Osim što su ljudi nakratko zaboravili na sukobe i ujedinili se u borbi protiv zaraze, ona je zapravo donijela globalnu financijsku krizu, međutim i brojne druge društvene nepogode, koje su ostale u sjeni svakodnevnog izvještavanja o epidemiološkim i gospodarskim posljedicama. Ali jedan od onih koji su imali detaljniji uvid u globalno stanje za vrijeme pandemije jest stalni predstavnik Hrvatske pri Ujedinjenim narodima Ivan Šimonović, a koji je, zajedno s afganistanskom veleposlanicom Adelom Raz imenovan sukoordinatorom za sve inicijative Opće skupštine UN-a za sprječavanje pandemije te njenih štetnih posljedica.
Pandemija COVID-19 nastupila je nakon godina slabljenja multilateralizma kao i ljudskih prava. Nalazimo se na raskrižju. A prve reakcije na pandemiju snažno su ubrzale spomenute negativne globalne trendove, države su se zatvarale, presijecale trgovinske tokove, i pri odlučivanju o ograničavanju ljudskih prava u uvjetima nužde takođe kršile međunarodno pravo. S druge strane, sazrijeva shvaćanje da je to put u propast jer COVID-19 nije samo aktualna kriza, već i zvono za uzbunu. Bez multilateralizma i solidarnosti, ne samo da nećemo moći uspješno odgovoriti na pandemiju, nego ni riješiti pitanje klimatskih promjena i degradacije biološke raznovrsnosti, s obzirom na to da izazovi nisu samo zdravstveni, već i gospodarski, socijalni i politički- govori Šimonović.
Za nastavak kliknite OVDJE